Aparat ortodontyczny Invisalign – czy to rozwiązanie dla dzieci?

dziewczynka z aparatem nakładkowym

Według różnych statystyk, wady zgryzu o różnym stopniu nasilenia mogą dotyczyć nawet 80% dzieci. Bez względu na przyczynę wady, jej rodzaj i zaawansowanie, nieprawidłowości w obrębie zgryzu u dzieci trzeba leczyć. Wśród wielu metod leczenia ortodontycznego, komfortem użytkowania i skutecznością działania wyróżnia się aparat ortodontyczny Invisalign.

Dokładne oszacowanie odsetka dzieci w Polsce borykających się z wadami zgryzu jest trudne, bo wiele z nich nigdy nie trafia do ortodonty, co niestety odbija się na ich późniejszym życiu. Nieleczone wady zgryzu są nie tylko problemem estetycznym, ale i zdrowotnym. Nieprawidłowo ułożone w łuku zęby szybciej się ścierają i kruszą, mogą pękać, trudniej jest też zachować ich higienę, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i paradontozy. Nieleczone wady zgryzu mogą powodować bóle w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, przewlekłe migreny, bóle szyi i karku.

Przyczyny rozwoju wady zgryzu u dzieci są różne. Część z nich ma charakter wrodzony, co oznacza, że rozwijają się one już na etapie życia płodowego dziecka. Większość wad zgryzu u dzieci jest jednak spowodowana rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak:

  • zaburzenia oddychania przez nos, np. na skutek przerośniętych migdałków albo krzywej przegrody nosowej,
  • zbyt długie podawanie dziecku smoczka, co powoduje przerost mięśni okolic żuchwy, a w konsekwencji – nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku,
  • zbyt długie podawanie dziecku pokarmów o konsystencji płynnej i papkowatej, co niekorzystnie wpływa na rozwój zębów,
  • niekorzystne nawyki, takie jak ssanie kciuka albo podgryzanie kredek podczas kolorowania. 

Aparat ortodontyczny Invisalign – alternatywa dla tradycyjnego aparatu

Jak już wspomniano, wiele dzieci z wadami zgryzu nigdy nie trafia do ortodonty – niestety, wady zgryzu wciąż bywają bagatelizowane i w konsekwencji pozostają nieleczone. Z drugiej strony, młodzi pacjenci, którzy już pojawiają się w gabinecie ortodontycznym, bardzo negatywnie podchodzą do planów leczenia – a to dlatego, że kojarzy się ono z długotrwałym noszeniem niezbyt ładnego, widocznego na pierwszy rzut oka aparatu, który jest niewygodny i bywa obiektem drwin rówieśników.

Na szczęście z niechęcią młodych pacjentów do leczenia ortodontycznego można sobie poradzić, przedstawiając im najnowocześniejszą alternatywę tradycyjnych aparatów, czyli aparat ortodontyczny Invisalign. Nie posiada on żadnych metalowych łuków, klamer czy drucików – jest to rodzaj nakładek na zęby, wykonanych z przezroczystego, praktycznie niewidocznego gołym okiem tworzywa. Jest o wiele wygodniejszy w użytkowaniu, można go zdjąć przed jedzeniem albo przed umyciem zębów, po kilku dniach nawet najmłodsi pacjenci w pełni przyzwyczajają się do obecności nakładek w jamie ustnej.

Aparat ortodontyczny Invisalign to doskonałe rozwiązanie zarówno dla małych dzieci, jak i nastolatków. Małym dzieciom w trakcie leczenia trudność sprawia zwłaszcza jedzenie oraz mycie zębów podczas użytkowania aparatu – stąd bardzo częsty problem rozwijającej się wówczas próchnicy wtórnej. Jak już wspomniano, aparat ortodontyczny Invisalign można zdjąć przed jedzeniem i myciem zębów, co eliminuje te problemy. Dla nastolatków z kolei kluczową sprawą jest estetyka – a tradycyjny aparat, zwłaszcza metalowy, do estetycznych na pewno nie należy. Nakładki Invisalign są przezroczyste, właściwie niewidoczne i można je zdjąć np. przed zrobieniem selfie z grupą rówieśników…

Aparat ortodontyczny Invisalign – idealny dla dzieci i młodzieży

Obok kwestii związanych z estetyką i komfortem użytkowania nie można zapominać, że aparat ortodontyczny Invisalign doskonale spisuje się w tym, do czego został stworzony, czyli leczeniu wad zgryzu. Przy zastosowaniu przezroczystych nakładek można leczyć zarówno niewielkie wady w obrębie zębów mlecznych, uzębienia mieszanego, jak i bardziej zaawansowane wady zgryzu u nastolatków. Dedykowane temu są dwa systemy:

  • Invisalign First – przeznaczony dla dzieci z zębami mlecznymi i uzębieniem mieszanym, w wieku od 6 do 10 lat, ma na celu wspomożenie rozwoju żuchwy i szczęki dziecka, wyeliminowanie szkodliwych nawyków (np. ssania kciuka albo podgryzania kredek), wyleczenie istniejących wad zgryzu, zapobieganie ich pogłębianiu się oraz rozwojowi kolejnych wad w przyszłości,
  • Invisalign Teen – przeznaczony dla młodzieży w wieku od 11 do około 18 lat, ze specjalnymi nakładami równoważącymi wyrzynanie się kłów, drugich przedtrzonowców i trzonowców, wyposażonymi również w kolorowe wskaźniki zużycia łuku, co pozwala na precyzyjną kontrolę procesu leczenia.

Co ważne, terapia z użyciem aparatu ortodontycznego Invisalign trwa nawet o połowę krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów – w większości przypadków zamyka się w 12-18 miesiącach.

U Twojego dziecka zdiagnozowano wadę zgryzu? Masz problem z przekonaniem nastolatka do podjęcia leczenia ortodontycznego? Zgłoś się do Baltic Ortho Clinic! Ty i Twoje dziecko zobaczycie, jak komfortowe, estetyczne i skuteczne może być leczenie aparatem ortodontycznym Invisalign. Zapraszamy na konsultacje!

Oceń wpis

2.8 / 5. 5