Stomatologia profilaktyczna

zęby po wybielaniu

Czym jest stomatologia profilaktyczna?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – także w stomatologii! Chorobom zębów i dziąseł w dużej mierze można zapobiegać, a najważniejszym elementem profilaktyki stomatologicznej jest prawidłowa higiena jamy ustnej, zarówno domowa, jak i profesjonalna. W Baltic Ortho Clinic oferujemy pacjentom szeroki zakres zabiegów stomatologii profilaktycznej, takich jak skaling ultradźwiękowy, piaskowanie zębów, polerowanie oraz fluoryzacja. 

to różnego rodzaju zabiegi profesjonalnej higienizacji, wykonywane przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną, których celem jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia i osadów, usunięcie złogów próchnicotwórczych bakterii oraz zabezpieczenie zębów przed ich szkodliwym działaniem. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

Stomatologia profilaktyczna
w Baltic Ortho Clinic

Do Baltic Ortho Clinic zapraszamy wszystkich pacjentów, którzy w miłej atmosferze chcą profesjonalnie zadbać o higienę swojej jamy ustnej, korzystając z najnowocześniejszych zdobyczy współczesnej stomatologii.

1. Skaling ultradźwiękowy

Jest to zabieg usuwania zmineralizowanego, twardego kamienia nazębnego, który osadza się najczęściej w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, np. w przestrzeniach międzyzębowych. W Baltic Ortho Clinic skaling wykonujemy przy zastosowaniu ultradźwięków – są to niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, generujące drgania. Końcówka skalera przenosi te drgania na powierzchnię zębów, dzięki czemu kamień nazębny kruszy się i odpryskuje od powierzchni zębów, ale bez uszkodzeń szkliwa. W porównaniu do innych metod usuwania kamienia nazębnego, skaling ultradźwiękowy jest bardziej komfortowy dla pacjenta, bardziej dokładny i wydajny.
pacjentka podczas zabiegu stomatologicznego
zęby po wybielaniu

2. Piaskowanie zębów

Stomatologia profilaktyczna to również zabieg piaskowania zębów, czyli usunięcia pozostałości kamienia oraz osadów nazębnych po skalingu. Piaskowanie polega na skierowaniu na zęby strumienia specjalnego piasku dentystycznego wymieszanego z wodą pod wysokim ciśnieniem. Rozpylona w jamie ustnej mieszanina dociera nawet do najgłębiej położonych zakamarków i powierzchni zębów, usuwając resztki kamienia, osady nazębne oraz drobne przebarwienia. Na koniec piasek odsysa się z jamy ustnej.

3. Polerowanie zębów

Po skalingu oraz piaskowaniu warto wykonać zabieg polerowania zębów, zwany również polishingiem. W jego trakcie przy pomocy specjalistycznych gumek i szczotek, a także profesjonalnej pasty polerującej, powierzchnię każdego zęba dokładnie się poleruje. Pozwala to zarówno na jeszcze bardziej precyzyjne oczyszczenie zębów, ale także na wygładzenie ich powierzchni, dzięki czemu osady i kamień nazębny wolniej się odkładają. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
leczenie dentystyczne
gabinet stomatologiczny

4. Fluoryzacja

Po kompleksowym, bardzo precyzyjnym oczyszczeniu zębów oraz ich wypolerowaniu, przychodzi czas na ich zabezpieczenie przed działaniem próchnicotwórczych bakterii. Właściwości takie ma fluor – pierwiastek, który znajduje się m.in. w pastach do zębów oraz płukankach do jamy ustnej. Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby preparatów zawierających fluor w wyższym, ale ściśle określonym stężeniu. Zazwyczaj preparaty te mają postać lakieru lub żelu. Ich aplikacja pomaga zapobiegać próchnicy u dzieci i dorosłych (także próchnicy wtórnej, np. przy leczeniu ortodontycznym) oraz wspiera remineralizację szkliwa.

5. Instruktaż higieny

Stomatologia profilaktyczna to nie tylko profesjonalne zabiegi, ale również… nauka! Na koniec wizyty pacjent przechodzi instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej – uczy się, jak prawidłowo szczotkować zęby, jakiej techniki szczotkowania używać, jak prawidłowo nitkować zęby. Stomatolog lub higienistka pomogą również w doborze odpowiedniej pasty do zębów oraz szczoteczki.

wizyta w naszej klinice

Stomatologia profilaktyczna –zapraszamy na wizytę!

Zabiegi stomatologii profilaktycznej powinny na stałe zagościć w kalendarzach zdrowotnych każdego pacjenta – tak jak w przypadku innych badań profilaktycznych, np. krwi, kluczem do ich skuteczności jest regularność przeprowadzania. Zaleca się wykonywać je co najmniej dwa razy do roku, chociaż u niektórych pacjentów (palaczy, osób pijących duże ilości kawy i herbaty) wskazana jest częstsza higienizacja, nawet trzy-cztery razy do roku.

Nie można zapominać o jeszcze jednej kwestii. Podczas wizyty profilaktycznej można w prosty sposób wykryć ewentualne niewielkie drobne ubytki próchnicowe czy początkowe stadia stanów zapalnych przyzębia. Rozpoznane we wczesnych fazach rozwoju można wyleczyć dużo szybciej i w sposób mniej inwazyjny dla pacjenta. 

Zadbaj o swoją jamę ustną

W Baltic Ortho Clinic zadbasz o zdrowie swojej jamy ustnej w sposób kompleksowy! Zapewniamy opiekę zespołu doświadczonych specjalistów, dostęp do nowoczesnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

recepcja kliniki Baltic Ortho Clinic