Chirurgia stomatologiczna

leczenie dentystyczne

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest działem stomatologii, w ramach której przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne w obrębie tkanek twardych i miękkich jamy ustnej. W naszej Baltic Ortho Clinic wykonujemy m.in. ekstrakcje zębów, ekstrakcje ósemek oraz wycinanie zmian wraz z badaniem histopatologicznym. Zapraszamy do kontaktu!

W pierwszej chwili chirurgia stomatologiczna kojarzyć się może z rozległymi, bardzo poważnymi operacjami w obrębie twarzoczaszki wykonywanymi w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych. Tak naprawdę jednak chirurgia stomatologiczne to również szereg pomniejszych zabiegów, które przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym w gabinecie stomatologicznym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Oczywiście należy pamiętać, że praktycznie wszystkie zabiegi chirurgii stomatologicznej są poprzedzane diagnostyką obrazową – najczęściej jest to RTG punktowe, czasami zdjęcie pantomograficzne albo tomografia komputerowa. Konieczna jest także konsultacja wstępna – w jej trakcie nasz specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski i wykonuje podstawowe badanie jamy ustnej. 

Chirurgia stomatologiczna
– poznaj ofertę Baltic Ortho Clinic!

W ramach chirurgii stomatologicznej w naszej klinice wykonywane są zabiegi ekstrakcji zębów, ekstrakcji ósemek, zamykania przetoki ustno-zatokowej oraz wycinania zmian wraz z badaniem histopatologicznym.

Usuwanie (ekstrakcja) zęba – jest to zabieg polegający na całkowitym usunięcia zęba (części koronowej i korzeniowej) z zębodołu. We współczesnej stomatologii jest on ostatecznością, bo dzięki zabiegom zachowawczym, endodontycznym oraz protetycznym można ratować nawet bardzo zniszczone zęby, które jeszcze niedawno kwalifikowane były do usunięcia. Wśród najczęściej spotykanych wskazań do ekstrakcji zęba jest bardzo zaawansowana próchnica, uniemożliwiająca wdrożenie leczenia zachowawczego, zgorzel i martwica miazgi w zębach wielokorzeniowych, położenie zęba poza łukiem (bez możliwości leczenia ortodontycznego), skośne lub podłużne złamanie korzenia.

pacjentka podczas zabiegu stomatologicznego
zęby po wybielaniu

Usuwanie (ekstrakcja) ósemek – czyli trzecich zębów trzonowych. Ze względów funkcjonalnych nie są one potrzebne człowiekowi, ale rosną najczęściej między 16. a 25. roku życia – z tego właśnie powodu określa się je także mianem zębów mądrości. Bardzo często w jamie ustnej nie ma nie miejsca, więc rosną tylko częściowo, wyrzynają się krzywo, uciskają sąsiednie zęby, podrażniają błony śluzowe itp. Ze względu na położenie głęboko w jamie ustnej ósemki trudno też leczyć zachowawczo i endodontycznie. Z tego powodu u wielu pacjentów kwalifikowane są do usunięcia.

Zamknięcie przetoki ustno-zatokowej – przetoka (połączenie) ustno-zatokowe to powikłanie zabiegów resekcji wierzchołków, usuwania korzeni zębów oraz ekstrakcji zębów trzonowych i przedtrzonowych. Wierzchołki korzeni zębowych oddziela od zatoki szczękowej cienka warstwa tkanki kostnej i błony śluzowej, a w przypadku ekstrakcji zębów może dojść do otwarcia przetoki. Może to prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia stanów zapalnych, dlatego potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Lekarz nacina płat śluzówkowo-okostnowy, przemieszcza go na przetokę i zszywa ranę.

leczenie dentystyczne
pacjentka podczas zabiegu dentystycznego

Wycięcie zmiany z badaniem histopatologicznym – w jamie ustnej, tak jak w każdej innej części ciała, rozwinąć się mogą różnego rodzaju zmiany: brodawki, włókniaki, naczyniaki, leukoplakia, liszaj i inne. Jeśli są ku temu wskazania, zmianę należy usunąć w całości lub pobrać wycinek i poddać tkankę badaniu histopatologicznemu. Pozwala to jednoznacznie określić, czy nie ma ona charakteru złośliwego.

Chirurgia stomatologiczna bez bólu

W Baltic Ortho Clinic wszystkie zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym – dzięki temu dolegliwości bólowe można zmniejszyć do minimum, a nawet całkowicie wyeliminować. Zależnie od charakteru i rozległości, zabieg może trwać od około 40 minut do dwóch godzin.

Po zabiegu nasz specjalista udziela pacjentowi kompleksowych wskazówek co do dalszego postępowania – jama ustna może być opuchnięta i obrzęknięta, wskazane może być stosowanie chłodnych okładów, unikanie spożywania gorących i twardych potraw oraz używanie szczoteczki do zębów z bardzo miękkim włosiem. Czasami wdrażana jest także antybiotykoterapia. 

Indywidulne podejście

Na zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane w znieczuleniu – zawsze z indywidualnym podejściem do pacjenta – zapraszamy do Baltic Ortho Clinic. Na miejscu wykonujemy badania obrazowe, a zespół naszych doświadczonych specjalistów otacza pacjenta również kompleksową opieką pozabiegową. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę w dogodnym terminie!

recepcja kliniki Baltic Ortho Clinic