Aparat Invisalign – na czym polega leczenie?

Aparat nakładkowy Invisalign

Wśród wielu dostępnych metod leczenia wad zgryzu skutecznością i wyjątkowym komfortem użytkowania wyróżnia się aparat Invisalign – czyli przezroczyste nakładki wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie cyfrowych skanów jamy ustnej. Aparat Invisalign stosować mogą dzieci i dorośli, a leczenie trwa nawet o połowę krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów.

Jeszcze niedawno leczenie ortodontyczne kojarzyło się pacjentom z koniecznością wielomiesięcznego noszenia dość niekomfortowych i widocznych na pierwszy rzut oka tradycyjnych, metalowych aparatów ortodontycznych. W ostatnich latach w ortodoncji miała jednak miejsce prawdziwa rewolucja, a to za sprawą pojawienia się przezroczystych, niemal niewidocznych gołym okiem nakładek ortodontycznych, które zapewniają skuteczność leczenia porównywalną do tradycyjnych aparatów, ale przy o wiele większym komforcie dla pacjenta.

Najbardziej ceniony przez lekarzy i pacjentów na całym świecie rodzaj nakładek ortodontycznych to aparat Invisalign – wykonany z przezroczystego tworzywa, dopasowany idealnie do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta, wygodny w użytkowaniu i właściwie niewidoczny dla otoczenia.

Aparat Invisalign – jak to działa?

Aparat Invisalign tak naprawdę działa bardzo podobnie do tradycyjnego aparatu. Nakładki są idealne dopasowane do jamy ustnej pacjenta – wykonuje się je bowiem na podstawie pobranych uprzednio cyfrowych wycisków. Ich użytkowanie powoduje precyzyjne, stopniowe przemieszczanie się zębów w pożądanym kierunku, a następnie – stabilizację ich nowego, prawidłowego położenia. Wraz z postępującymi zmianami, nakładki wymienia się co kilka tygodni – aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów.

Aparat Invisalign znajduje zastosowanie w leczeniu wielu rodzajów wad zgryzu, m.in. przodozgryzu, zgryzu krzyżowego, nagryzu pionowego, zgryzu otwartego i szparowatości. Można go stosować zarówno u dzieci, młodzieży, jak i u osób dorosłych – w przypadkach niewielkich, drobnych wad zgryzu, jak i większych, bardziej zaawansowanych nieprawidłowości.

Aby leczenie przynosiło oczekiwane efekty, aparat Invisalign należy użytkować co najmniej 22 godziny na dobę. Pacjent bez problemu samodzielnie zakłada go i wyjmuje z jamy ustnej – nie wymaga to żadnych specjalistycznych umiejętności (czynność ta przypomina np. zakładanie ochraniacza na zęby przed uprawianiem sportu). Nakładki można zdjąć przed jedzeniem, można je wyjąć, by umyć zęby albo przed publicznym wystąpieniem.

Aparat Invisalign – jak przebiega leczenie?

Leczenie wad zgryzu przy użyciu aparatu Invisalign jest dla pacjenta o wiele mniej uciążliwe niż terapia z zastosowaniem tradycyjnych aparatów. Składa się ono z kilku etapów:

  • diagnostyki – czyli wykonania m.in. RTG panoramicznego, tomografii komputerowej oraz diagnostycznych wycisków,
  • planowania – czyli wykonania cyfrowego modelu uzębienia, dzięki czemu pacjent widzi efekty leczenia zanim je zacznie,
  • zasadniczej terapii – czyli przygotowania zestawu nakładek, które pacjent użytkuje około 22 godziny na dobę i wymienia mniej więcej co dwa tygodnie,
  • wizyt kontrolnych – odbywających się dużo rzadziej niż w przypadku terapii tradycyjnym aparatem, czyli co 6-8 tygodni,
  • retencji – czyli utrwalenia efektów uzyskanych podczas leczenia (również przy użyciu niewidocznych nakładek).

Aparat Invisalign – efekty

Pierwsze efekty leczenia z zastosowaniem aparatu Invisalign widoczne są z reguły już po około 3 miesiącach, czyli dwukrotnie szybciej niż ma to miejsce w przypadku leczenia tradycyjnymi aparatami metalowymi. Krótsza jest także cała terapia – z reguły zamyka się w około 18 miesiącach, choć oczywiście jest to zależne od rodzaju i stopnia złożoności wady zgryzu.

Aparat Invisalign – dlaczego warto?

Leczenie wad zgryzu z zastosowaniem aparatu Invisalign niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjentów. Zapewnia on skuteczność porównywalną do tradycyjnych aparatów – zarówno w odniesieniu do niewielkich, jak i bardziej zaawansowanych nieprawidłowości. Jest o wiele wygodniejszy w użytkowaniu – nie podrażnia błon śluzowych, nie powoduje alergii, można go w dowolnej chwili zdjąć i komfortowo zjeść posiłek albo umyć zęby. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy – podczas leczenia tradycyjnym aparatem zęby trudno jest umyć, pozostałości pokarmów zaczepiają się o aparat, utrzymanie higieny jest trudniejsze, skąd bierze się wyższe ryzyko pojawienia się próchnicy wtórnej.

Dla wielu pacjentów kluczowe jest również to, że aparat Invisalign zapewnia wysoki poziom estetyki podczas leczenia – jest wykonany z przezroczystego materiału, dzięki czemu na pierwszy rzut oka jest właściwie niewidoczny. Wizyty kontrolne u stomatologa odbywają się dużo rzadziej, krócej – niekiedy nawet o połowę – trwa również czas leczenia.

Terapia wad zgryzu z zastosowaniem aparatu Invisalign znajduje się w ofercie naszej Baltic Ortho Clinic. Skontaktuj się z nami i umów się na konsultacje – nasz specjalista przygotuje plan leczenia, dzięki któremu odzyskasz piękny uśmiech! Zapraszamy!

Oceń wpis

0 / 5. 0