Szyna relaksacyjna na zęby – czym jest i kiedy ją stosować?

Nieustanny stres, ciągły pośpiech, brak czasu na relaks i natłok obowiązków, nie sprzyjają ani naszemu zdrowiu, ani samopoczuciu. Taki tryb życia może też negatywnie odbić się na wyglądzie i… uśmiechu. Życie w ciągłym stresie to najprostsza droga do takich problemów, jak szczękościsk czy bruksizm, który objawia się m.in. nerwowym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów. To z kolei prowadzi do zaburzeń w układzie stomatognatycznym i dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego. Szyna relaksacyjna na noc może temu zaradzić i zapobiec ścieraniu zębów. Jaką szynę relaksacyjną wybrać? Kiedy należy ją stosować, a kiedy się nie powinno?

Szyna relaksacyjna na zęby – co to takiego?

Szyna relaksacyjna na zęby to przezroczysta nakładka wykonana ze specjalnego materiału, którą zakłada się na zęby, zazwyczaj na noc. Choć jest ona niewielka i bardzo niepozorna, to pomaga na wiele problemów i schorzeń. Doskonale chroni nasze zęby i jest przy tym delikatna dla dziąseł. Szyna relaksacyjna nie tylko świetnie odpręża i relaksuje, ale stanowi też doskonałe rozwiązanie, szczególnie w przypadku bruksizmu i szczękościsku.

Szyna relaksacyjna zapewnia żuchwie stabilną pozycję i uniemożliwia zgrzytanie zębami. Nakładka rozluźnia i rozciąga mięśnie odpowiedzialne za ściskanie oraz tworzy barierę, która zabezpiecza zęby przed ścieraniem i rozchwianiem. Jej działanie pomaga również chronić staw skroniowo-żuchwowy przed uszkodzeniem i utrzymać efekty leczenia ortodontycznego, zapewniając prawidłową pozycję naszym zębom.

Szyna relaksacyjna – zastosowanie

Szyna relaksacyjna, jak sama nazwa wskazuje, przynosi pacjentom ulgę, a jej podstawowym zadaniem jest rozluźnianie uścisku szczęki i żuchwy. Jest wiele schorzeń, na które mogą pomóc szyny relaksacyjne, jednak szczególnie zaleca się je osobom, które z różnych powodów nadmiernie ścierają szkliwo uzębienia, zgrzytają zębami podczas snu i mocno zaciskają mięśnie żuchwy, czyli cierpią na szczękościsk lub bruksizm.

Nakładki na zęby przeznaczone są również dla osób, u których wykryto upośledzenie funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych i starte, rozchwiane zęby, spowodowane bruksizmem. Upośledzenie funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego może z kolei powodować inne dolegliwości, takie jak: bóle karku, bóle kręgosłupa i głowy. Szynę relaksacyjną powinny nosić także osoby, które na co dzień zmagają się z silnym stresem i odruchowo nadmiernie zaciskają zęby.

Szyny relaksacyjne na zęby stosuje się także po leczeniu uzębienia i urazów w jamie ustnej, ponieważ stabilizują one szczęki, utrzymują zęby w odpowiedniej pozycji i pomagają wypracować prawidłowe nawyki, związane z układaniem szczęki i rozluźnieniem mięśni. W ortodoncji wykorzystywane są również do leczenia wad zgryzu i urazów zębowych.

Wśród wskazań do zastosowania szyny relaksacyjnej na noc wymienić można:

  • mimowolne zaciskanie zębów;
  • napięcie mięśni twarzy;
  • szczękościsk, czyli zaciskanie szczęki i żuchwy;
  • upośledzenie funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego;
  • mimowolne zgrzytanie zębami;
  • starcie i rozchwianie zębów z powodu bruksizmu;
  • leczenie ortodontyczne;
  • nawykowe żucie gumy.

Szyna relaksacyjna na zęby – czy istnieją przeciwwskazania?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że szyna relaksacyjna na zęby przeznaczona jest do stosowania w nocy i wykorzystuje się ją zawsze wtedy, kiedy istnieje potrzeba zredukowania napięcia mięśni odpowiedzialnych za wzmożone zaciskanie żuchwy i szczęki. Głównymi objawami wzmożonego napięcia mięśniowego są:

  • napięciowe bóle głowy,
  • migrenowe bóle głowy,
  • zaburzenia czynnościowe stawów skroniowo-żuchwowych,
  • bruksizm,
  • pękanie szkliwa,
  • sztywność karku,
  • nadwrażliwość zębów,
  • bolesność szczęki i stawów.

Wskazaniem do zakładania szyny relaksacyjnej na noc jest przede wszystkim zgrzytanie zębami podczas snu i nadmierne zaciskanie mięśni. Nakładka na zęby zakładana na noc stabilizuje pozycję żuchwy, rozciąga mięśnie odpowiedzialne za ściskanie i stanowi mechaniczną barierę, która zabezpiecza zęby przed zaciskaniem i ścieraniem. Redukując intensywność skurczów mięśni podczas snu, odruch zgryzania i zaciskania zębów zanika i zostaje niemal całkowicie wyeliminowany.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania szyny relaksacyjnej na zęby? Tak właściwie to tylko zaawansowana choroba przyzębia jest przeciwwskazaniem do noszenia takiej nakładki. Najlepiej, aby pacjent posiadał też pełne uzębienie, ale nie jest to konieczne. Niezbędne jest natomiast indywidualne dobranie szyny, ponieważ każdy zgryz jest inny.

Rodzaje szyn relaksacyjnych:

Istnieją różne rodzaje szyn relaksacyjnych, które różnią się między sobą m.in. twardością i materiałem, z którego zostały wykonane. Wśród głównych rodzajów nakładek wymienia się szyny relaksacyjne miękkie i szyny relaksacyjne twarde.

a) Szyny relaksacyjne miękkie

Szyny relaksacyjne miękkie to gotowe nakładki ogólnodostępne, które można kupić zarówno w aptece, jak i w specjalistycznym sklepie. Po zanurzeniu w ciepłej wodzie szyny stają się plastyczne, co umożliwia ich włożenie do jamy ustnej i dopasowanie ich do zgryzu i kształtu zębów. Po kilku minutach nakładki sztywnieją, co oznacza, że są gotowe do zastosowania.

Choć jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, to przez specjalistów nie jest ono zalecane. Gotowe nakładki wykonane są z miękkiego i bardzo cienkiego materiału, przez co nie są zbyt trwałe i ich stosowanie jest po prostu nieopłacalne. Poza tym dają chwilowe poczucie ulgi, a ze względu na cienką warstwę nie spełniają odpowiednio dobrze swojej funkcji. Gotowa szyna relaksacyjna kupiona w aptece albo w drogerii, może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Do skutków ubocznych możemy zaliczyć m.in. pogorszenie stanu patologicznego stawu skroniowo-żuchwowego, dlatego lepiej się dobrze zastanowić.

b) Szyny relaksacyjne twarde

Twarde szyny relaksacyjne, w odróżnieniu od miękkich, wykonywane są przez protetyka na bazie wycisku lub cyfrowego skanu 3D górnych i dolnych zębów. Nakładki na zęby muszą być idealnie dopasowane do naszego uśmiechu, dlatego ich tworzenie rozpoczyna się od pobrania wycisku szczęki lub zeskanowania jej w technologii 3D, by na podstawie tego wzoru, protetyk mógł stworzyć szynę idealnie dostosowaną do potrzeb konkretnej osoby. Na następnej wizycie, po dokładnym dopasowaniu szyny do uzębienia, pacjent zabiera gotową nakładkę do domu i stosuje ją każdej nocy, według zaleceń stomatologa/ortodonty. Czas stosowania szyny relaksacyjnej zależy od takich czynników jak np. stopień zaawansowania bruksizmu czy rodzaj wady zgryzu. W zależności od konkretnego przypadku może wynosić od roku do kilku lat.

Szyna relaksacyjna stworzona przez specjalistę jest nie tylko idealnie dobrana, ale także bezpieczna, skuteczna i trwała. Szyna jest indywidualnie dopasowywana do każdego pacjenta i specjalnie zaprojektowana, by nie podrażniać dziąseł i nie powodować otarć oraz uczucia dyskomfortu. Szyna relaksacyjna twarda wykonana jest z akrylu, który jest całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu. To najtrwalszy rodzaj nakładek na zęby, ponieważ materiał ten wyróżnia się najwyższą jakością, trwałością i odpornością na uszkodzenia.

Jaka jest szacunkowa cena szyny relaksacyjnej?

Szyny relaksacyjne twarde i miękkie różnią się nie tylko trwałością, skutecznością i materiałem, z którego zostały wykonane, ale również ceną. Tworzenie szyn relaksacyjnych to element protetyki stomatologicznej, dlatego też z problemem nadmiernego zaciskania szczęk powinniśmy zgłosić się na konsultację do specjalisty protetyka. 

Ile kosztuje szyna relaksacyjna? Ceny wahają się w zależności od rodzaju nakładki. Jak można się domyślić, miękka szyna relaksacyjna jest tańszym wariantem, ale na pewno bezpieczniej będzie zapłacić nieco więcej i udać się po spersonalizowaną szynę z pracowni protetycznej. Indywidualnie dopasowana szyna relaksacyjna twarda, kosztuje ok. 1200 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt wizyty u specjalisty. Gdy zdiagnozowany zostaje bruksizm, należy wybrać się do lekarza stomatologa, który odpowiednio zdiagnozuje problem, przeprowadzi odpowiednie leczenie i dobierze właściwą szynę relaksacyjną do potrzeb pacjenta. Ładny i zdrowy uśmiech to rzecz bezcenna, więc nie warto na nim oszczędzać.

Oceń wpis

3.8 / 5. 9

Przeczytaj także