Ile kosztuje aparat na zęby i jego założenie?

Dzięki leczeniu ortodontycznemu można zyskać piękny uśmiech. Jest to jednak proces długotrwały i dość drogi. Ile kosztuje założenie aparatu na zęby? Wszystko zależy od złożoności wady, rodzaju aparatu oraz wielu innych czynników. Dowiedz się, na jakie koszty powinieneś się przygotować, jeśli planujesz metamorfozę swojego uzębienia.

Jakie są rodzaje aparatów na zęby?

W ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo aparatów ortodontycznych. Podstawowe rozróżnienie obejmuje aparaty stałe i aparaty ruchome. Pierwszy rodzaj dotyczy konstrukcji składających się z zamków przyklejanych do zębów pacjenta, pierścieni oraz łuku, który łączy ze sobą wszystkie elementy. Najpopularniejsze są aparaty metalowe. Znacznie bardziej estetyczne są natomiast modele z zamkami porcelanowymi lub szafirowymi. Wyróżnia się także aparaty lingwalne, w których zamki i łuk montuje się po wewnętrznej stronie zębów. Aparaty ruchome różnią się od stałych tym, że pacjent może je samodzielnie zdejmować i wkładać. Dzieli się je na modele: bierne, czynne mechanicznie i czynnościowe mechanicznie.

Coraz większą popularnością cieszą się aparaty nakładkowe Invisalign, czyli tzw. aparaty kosmetyczne. To przezroczyste nakładki z tworzyw sztucznych, które można samodzielnie zdejmować. To modele, które zapewniają wysoki poziom komfortu leczenia. Nie utrudniają higieny jamy ustnej, ani gryzienia i przeżuwania pokarmów, ponieważ można je wyciągnąć na czas posiłku. Co więcej, aby zachować jak najdłużej efekty leczenia, po zdjęciu aparatu, ortodonta może zastosować jedną z trzech metod utrzymania zębów na swoim miejscu: retainer stały, płytki Schwarza czy pozycjonery.

Ile kosztuje stały aparat na zęby?

Aparat stały to rozwiązanie często stosowane zwłaszcza w leczeniu dorosłych. W zależności od skomplikowania wady zgryzu, należy nosić go przez kilka miesięcy lub przez kilka lat. Najczęściej za metalowy aparat stały trzeba zapłacić ok. 2–3 tys. zł za jeden łuk. W przypadku aparatu porcelanowego, koszt wzrasta do 2,5–4 tys. zł. Natomiast koszt aparatu kryształowego wynosi 3,5–5 tys. zł za jeden łuk. Osoby, którym zależy na skuteczności, a jednocześnie estetyce uśmiechu podczas leczenia, mogą zdecydować się na aparat lingwalny, którego cena to 3,5–8 tys. zł za łuk.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparat ruchomy stosowany jest zazwyczaj w leczeniu niewielkich wad zgryzu. Nie nosi się go przez 24 godziny na dobę, a jedynie zakłada na noc lub kilka–kilkanaście godzin w ciągu dnia. Ortodonci stosują aparaty ruchome u młodych pacjentów, w wieku kilkunastu lat, którzy nie mają jeszcze pełnego, stałego uzębienia. Cena aparatu ruchomego różni się w zależności od rodzaju, jest on jednak znacznie tańszy od stałego. Najczęściej za aparat ruchomy trzeba zapłacić 500–1000 zł za jeden łuk.

Ile kosztują przezroczyste nakładki na zęby?

Leczenie niewielkich bądź bardziej złożonych wad zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek na zęby to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością wśród młodszych i starszych pacjentów. Cena takiego leczenia zależy od skomplikowania wady oraz liczby potrzebnych nakładek. Kliniki ortodontyczne proponują zazwyczaj kilka pakietów leczenia, których koszt wynosi 10–16 tys. zł. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że pakiety obejmują m.in. wizyty kontrolne, projekt i plan leczenia, retencję stałą, skan zębów i wiele innych rzeczy, za które w pozostałych metodach leczenia należy płacić osobno.

Ile kosztuje założenie aparatu u ortodonty?

Poznałeś już cenę różnych aparatów ortodontycznych. Musisz jednak wiedzieć, że leczenie ortodontyczne obejmuje nie tylko koszt samych urządzeń, lecz także wizyt kontrolnych i innych dodatkowych zabiegów. Na wydatki musisz przygotować się jeszcze przed założeniem aparatu: wstępna konsultacja, wyciski, zdjęcie RTG, mogą kosztować Cię nawet 500 zł.

Po założeniu aparatu czekają Cię comiesięczne wizyty kontrolne, za które przez 2 lata leczenia płaci się łącznie od 3,5 do 7 tys. zł. Płatny jest także demontaż aparatu i założenie retainera stałego. Dodatkowo ortodonta może zalecić stosowanie pozycjonerów, czyli przezroczystych nakładek, które zakłada się na noc. Zadaniem retainera i nakładek jest utrzymanie prawidłowej pozycji zębów.

Ile kosztuje założenie aparatu? Dokładna cena zależy od rozwiązań, na jakie zdecyduje się pacjent. Przy zwykłym, metalowym aparacie stałym, koszt leczenia może wynieść ok. 10 tys. zł. Im lepszy aparat, np. z kryształowymi zamkami, tym cena może wzrosnąć do ponad 20 tys. zł.

Oceń wpis

0 / 5. 0