Nakładki prostujące zęby – fakty i mity o leczeniu nakładkowym wad zgryzu

aparat nakładkowy na zęby

Nakładki prostujące zęby Invisalign to najnowocześniejsza metoda leczenia wad zgryzu u dzieci i dorosłych. I choć z roku na rok popularność nakładek rośnie, to jednak wielu pacjentów wciąż ma związane z tym pytania i wątpliwości. Sprawdzamy więc, jakie są fakty i mity o nakładkach prostujących zęby.

Czy aparat Invisalign sprawdzi się podczas leczenia zaawansowanych wad zgryzu? Czy stosowanie nakładek jest bezpieczne dla pacjenta? Czy z nakładek mogą korzystać dzieci? Odpowiadamy na te i inne pytania związane z leczeniem nakładkowym systemem Invisalign!

Nakładki prostujące zęby Invisalign sprawdzają się tylko w przypadku niewielkich wad zgryzu.

MIT. Aparaty ortodontyczne Invisalign są stosowane na całym świecie już od ponad 20 lat i w tym czasie udokumentowano tysiące bardzo skomplikowanych i trudnych przypadków, które zostały wyleczone przy użyciu alignerów. Nakładki prostujące zęby Invisalign z powodzeniem stosuje się w terapii zarówno niewielkich, jak i bardziej skomplikowanych wad, choć oczywiście należy mieć świadomość, że nie są one „magicznym” rozwiązaniem każdego problemu ze zgryzem. Czasem przed leczeniem ortodontycznym – również nakładkowym – trzeba usunąć zęby nadliczbowe, przeprowadzić zabiegi chirurgii szczękowej albo wykonać odbudowę protetyczną.

Nakładki prostujące zęby Invisalign nie muszą być noszone przez pacjenta przez cały czas.

FAKT. Ogromną zaletą leczenia nakładkowego jest to, że nakładki należy użytkować co najmniej 20-22 godziny na dobę. Oznacza to, że pacjent ma od 2 do 4 godzin na dobę, kiedy nie musi ich nosić – może je zdjąć przed jedzeniem, a później dokładnie umyć zęby, może wyjąć je z jamy ustnej przed bardzo ważnym spotkaniem albo publicznym wystąpieniem. Należy jednak pamiętać, że nakładki prostujące zęby Invisalign są właściwie niewidoczne, więc wyjmowanie ich z jamy ustnej najlepiej jest ograniczyć tylko do sytuacji jedzenia i mycia zębów.

Nakładki prostujące zęby często wywołują uczulenia.

MIT. Nakładki ortodontyczne Invisalign wykonane są z innowacyjnego, termoplastycznego, opatentowanego tworzywa sztucznego, opracowanego specjalnie z myślą o leczeniu wadu zgryzu. Oczywiście może się zdarzyć, że pacjent będzie uczulony na któryś ze składników tworzywa (nie da się tego przewidzieć), ale jednak jakiekolwiek przypadki nadwrażliwości i alergii są o wiele rzadsze niż przy leczeniu tradycyjnymi aparatami zawierającymi metalowe elementy.

Leczenie nakładkami prostującymi zęby trwa krócej.

FAKT. Nakładki prostujące zęby Invisalign są tworzone na podstawie pobranych od pacjenta cyfrowych wycisków, a efekty terapii są wizualizowane jeszcze przed jej rozpoczęciem. Na czas trwania leczenia wpływa przede wszystkim to, że nakładki są zaprojektowane tak, by wpływać głównie na zęby położone nieprawidłowo, bez przesuwania zębów ułożonych właściwie. Sprawia to, że pierwsze efekty leczenia widoczne są po około 3 miesiącach, a cała terapia trwa około 12-18 miesięcy, choć oczywiście jest to zależne od rodzaju i stopnia zaawansowania wady zgryzu.

Nakładki prostujące zęby nie są zalecane dzieciom.

MIT. Ze względu na wygodę użytkowania, krótszy czas terapii, możliwość wyjęcia nakładek przed jedzeniem i myciem zębów, a także bardzo wysoką estetykę podczas leczenia, nakładki prostujące zęby Invisalign są idealnym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym pacjentom dedykowane są dwa systemy: Invisalign First – przeznaczony dla dzieci w wieku 6-10 lat z uzębieniem mlecznym i mieszanym oraz Invisalign Teen – dla młodzieży od 11 do 18 lat, stworzone z myślą o wspieraniu rozwoju zębów stałych.

Nakładki prostujące zęby nie są dostępne u każdego stomatologa.

FAKT. Choć liczba gabinetów, w których można skorzystać z leczenia nakładkowego wady zgryzu cały czas rośnie, to jednak nie jest to rozwiązanie dostępne wszędzie. Aby móc oferować pacjentom tego typu terapię, należy przejść program szkoleń i certyfikacji organizowanych przez firmę Invisalign, poznać możliwości rozwiązań cyfrowych stosowanych podczas diagnostyki i leczenia itp. Jest to konieczne, by móc oferować pacjentom najlepszą jakość usług – dla ich bezpieczeństwa i satysfakcji.

W Baltic Ortho Clinic leczeniem nakładkowym systemem Invisalign zajmuje się dr Karina Pyc-Choduń – jedna z pierwszych certyfikowanych lekarzy Invisalign w Polsce, posiadająca ponad 17 lat doświadczenia w terapii ortodontycznej pacjentów z różnych grup wiekowych. Umów się na konsultacje, a dowiesz się, jak nakładki prostujące zęby mogą odmienić nie tylko Twój uśmiech, ale całe Twoje życie. Zapraszamy!

Oceń wpis

5 / 5. 2