Spis treści
Jeszcze niedawno najczęściej stosowaną metodą leczenia wad zgryzu były tradycyjne, metalowe aparaty ortodontyczne, które co prawda pozwalają skutecznie wyleczyć zdecydowaną większość wad, ale jednocześnie nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu i znacznie utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Prawdziwą rewolucją we współczesnym leczeniu ortodontycznym stały się więc nakładki na zęby – przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta ze specjalnego tworzywa sztucznego, przezroczyste, wygodne w codziennym użytkowaniu i – co najważniejsze – porównywalne pod względem skuteczności do tradycyjnych aparatów.
Większości obecnych 30- i 40-latków leczenie ortodontyczne kojarzy się z koniecznością wielomiesięcznego użytkowania nieestetycznych metalowych aparatów ortodontycznych. Choć bez wątpienia są one skuteczne w leczeniu nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu, to jednak ich użytkowanie wiąże się z wieloma niedogodnościami dla pacjenta. Dyskomfortowe jest już samo mocowanie aparatu w jamie ustnej, potrzeba czasu, by przyzwyczaić się do jego obecności, przez pewien czas aparat może utrudniać mówienie i jedzenie, podczas jego użytkowania trudno jest dokładnie wyszczotkować zęby, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Nie można też zapominać, że tradycyjne aparaty ortodontycznie nie należą do estetycznych, a to bywa sporym problemem dla wielu osób.
Współczesne leczenie ortodontyczne jakiś czas temu przeszło jednak prawdziwą rewolucję – opracowane przezroczyste nakładki na zęby dorównują skutecznością leczenia tradycyjnym aparatom, będąc przy tym dużo wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej estetyczne.
Nakładki na zęby – czym są i jak działają?
Nakładki na zęby to rodzaj przezroczystych, zdejmowanych szyn, które samodzielnie nakłada się na zęby. Działają one podobnie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, ale bardziej płynnie i delikatnie, przesuwając zęby do pożądanego położenia. Nakładki na zęby są skuteczne w leczeniu zarówno drobnych, jak i bardziej skomplikowanych wad zgryzu u osób dorosłych oraz u dzieci. Przy ich użyciu można leczyć m.in. przodozgryz, zgryz krzyżowy, nagryz pionowy, zgryz otwarty i szparowatość.
Nakładki na zęby są wykonywane z nowoczesnego, termoplastycznego tworzywa sztucznego na podstawie cyfrowych wycisków pobranych od pacjenta. W przebiegu całego leczenia pacjent wielokrotnie zmienia nakładki – są one dopasowywane do aktualnej fazy terapii i uzyskanych do tej pory efektów. U większości pacjentów różnica w położeniu zębów zaczyna być zauważalna już po trzech miesiącach noszenia nakładek. W większości przypadków leczenie trwa od 12 do 18 miesięcy , ale oczywiście ostatecznie decyduje o tym prowadzący terapię stomatolog.
Nakładki na zęby – jakie korzyści?
Nakładki na zęby to najnowocześniejsza metoda leczenia wad zgryzu dla pacjentów w różnym wieku i z różnym stopniem zaawansowania wady. Niesie ona ze sobą wiele korzyści, niedostępnych w przypadku terapii przy użyciu tradycyjnych aparatów.
Dyskrecja i estetyka
Nakładki na zęby wykonywane są z innowacyjnego, termoplastycznego tworzywa, które jest w pełni przezroczyste. Dzięki temu są w niewielkim stopniu widoczne dla otoczenia i zapewniają wysoką estetykę uśmiechu podczas leczenia.
Komfort użytkowania
Nakładki na zęby nie powodują dyskomfortu, otarć i podrażnień błon śluzowych jamy ustnej, nie utrudniają mówienia, można je zdjąć przed spożywaniem posiłku albo ważnym publicznym wystąpieniem (należy je po prostu użytkować 20 godzin na dobę).
Prosta higiena jamy ustnej
Nakładki na zęby można oczywiście zdjąć przed każdym szczotkowaniem. W żadnym stopniu nie utrudniają one zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej w warunkach domowych ani profesjonalnych zabiegów higienizacji. Dzięki temu podczas leczenia nie rośnie ryzyko próchnicy.
Oszczędność czasu
Leczenie z wykorzystaniem nakładek na zęby trwa nawet o połowę krócej niż terapia z zastosowaniem tradycyjnych aparatów. Dodatkowo, o wiele rzadziej odbywać trzeba wizyty kontrolne – z reguły wystarczająca jest jedna wizyta na dwa-trzy miesiące.
Bezpieczeństwo
Ze względu na brak elementów metalowych, nakładki na zęby nie powodują żadnych reakcji nadwrażliwości oraz reakcji alergicznych. Bez obaw mogą je nosić dzieci i młodzież.
Wizualizacja efektów
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, wizualizację efektów leczenia nakładkowego można zobaczyć jeszcze przed jego rozpoczęciem.
Jak widać, nakładki na zęby to doskonała inwestycja w swoje zdrowie i ładny wygląd. Proste, zadbane zęby dodają pewności siebie, ułatwiają nawiązywanie kontaktów i podnoszą samoocenę.
W Baltic Ortho Clinic oferujemy pacjentom nakładkowe leczenie ortodontyczne z zastosowaniem systemu Invisalign – najnowocześniejszej i najbardziej rozpowszechnionej technologii, z której skorzystało już ponad 12 mln osób na całym świecie! Umów się na konsultacje, a nasi specjaliści przeprowadzą niezbędną diagnostykę i przygotują plan leczenia dopasowany do Twoich potrzeb. Zapraszamy!
Oceń wpis
4 / 5. 7