...

Przezroczyste nakładki prostujące zęby Invisalign – leczenie krok po kroku

zakładanie aparatu nakładkowego na zęby

Nakładki Invisalign to coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznych aparatów ortodontycznych, na stałe mocowanych do zębów pacjenta. Są to wykonane z przezroczystego materiału, praktycznie niewidoczne nakładki, które pacjent musi użytkować około 22 godziny na dobę – można je ściągać do jedzenia, mycia zębów i na specjalne okazje. Nakładki Invisalign pozwalają na skuteczne leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych – szybciej i w bardziej komfortowy sposób niż tradycyjne aparaty.

Przezroczyste nakładki prostujące zęby Invisalign są coraz częściej stosowane w leczeniu wad zgryzu u dzieci i dorosłych – zarówno niewielkich wad, jak i bardziej zaawansowanych nieprawidłowości. O ile tradycyjne aparaty – metalowe, kryształowe, ceramiczne albo lingwalne – mocuje się na zębach na stałe, o tyle nakładki Invisalign mają formę przezroczystych, lekkich szyn wykonanych ze specjalnego tworzywa. Pacjent musi użytkować je minimum 20-22 godziny na dobę – w tym czasie nakładki stopniowo, delikatnie, ale skutecznie przesuwają zęby w pożądanym kierunku. Wraz z postępami terapii, nakładki się wymienia – mniej więcej co dwa tygodnie.

Leczenie wad zgryzu przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby Invisalign niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta. Przy porównywalnej do tradycyjnych aparatów skuteczności, ich użytkowanie jest o wiele bardziej komfortowe – nakładki nie podrażniają błon śluzowych jamy ustnej, nie wywołują alergii (są pozbawione jakichkolwiek elementów metalowych), są praktycznie niewidoczne, można je zdjąć przed jedzeniem albo myciem zębów. Ta ostatnia kwestia jest bardzo ważna w kontekście ryzyka rozwoju próchnicy.

Przezroczyste nakładki prostujące zęby Invisalign – jak przebiega leczenie?

Leczenie wad zgryzu z zastosowaniem nakładek Invisalign składa się z kilku etapów. Jak konkretnie przebiega?

Krok 1 – diagnostyka

Każde leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki. Na początek lekarz przeprowadza podstawowe badanie jamy ustnej – jeśli jest taka konieczność, wykonane zostaje leczenie zachowawcze ubytków próchnicowych. Bardzo ważna jest diagnostyka obrazowa – najczęściej wykonuje się zdjęcie pantomograficzne oraz tomografię komputerową. Lekarz tworzy również modele diagnostyczne uzębienia pacjenta. W diagnostyce wykorzystywany jest także skaner wewnątrzustny – przy jego użyciu wykonuje się skan 3D zębów, czyli tzw. cyfrowe wyciski.

Krok 2 – plan leczenia

Po kompleksowej diagnostyce przychodzi czas na przygotowanie planu leczenia – dzięki najnowocześniejszym technologiom przygotowuje się cyfrową wizualizację terapii. Pacjent może zobaczyć, jak tydzień po tygodniu będą przesuwały się jego zęby i jakie będą końcowe efekty leczenia – i to jeszcze przed jego faktycznym rozpoczęciem!

Krok 3 – przygotowanie nakładek

Po zaakceptowaniu planu leczenia przez pacjenta przychodzi czas na przygotowanie zestawu nakładek przygotowanych indywidualnie dla pacjenta – na podstawie wykonanych wcześniej wycisków cyfrowych i planu leczenia. Są one wykonywane w centrum technologicznym Invisalign – trzeba na nie poczekać około dwóch tygodni.

Krok 4 – leczenie

Gdy nakładki są już gotowe, pacjent zgłasza się do kliniki po ich odbiór, gdzie otrzymuje dokładny instruktaż ich użytkowania. Najważniejsze jest to, by nosić przezroczyste nakładki prostujące zęby Invisalign nie krócej niż 20-22 godziny na dobę. W innym przypadku leczenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Nakładki są sterylnie zapakowane i ponumerowane – tak aby pacjent nie miał wątpliwości, którą parę i kiedy nosić.

Krok 5 – wizyty kontrolne

Leczenie przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby Invisalign wymaga znacznie rzadszych wizyt kontrolnych niż w przypadku tradycyjnych aparatów – odbywają się co 6-8 tygodni, czasem nawet rzadziej. Podczas wizyty lekarz kontroluje postępy terapii, wykonuje wszelkie niezbędne procedury, może również przeprowadzać konieczne zabiegi, np. w ramach leczenia zachowawczego. Noszenie nakładek w żadnym stopniu tego nie ogranicza.

Krok 6 – retencja

Tak jak w przypadku każdej metody leczenia ortodontycznego, również po zakończeniu terapii nakładkami Invisalign konieczny jest etap retencji, czyli utrwalenia uzyskanych efektów. Retainer – czyli szyna retencyjna – może być wykonana w tej samej technologii, co nakładki – jest praktycznie niewidoczna i tak samo komfortowa w użytkowaniu. 

Przezroczyste nakładki prostujące zęby Invisalign – jak długo trwa leczenie?

Leczenie przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby Invisalign w większości przypadków jest zdecydowanie krótsze niż terapia tradycyjnymi aparatami ortodontycznym – trwa z reguły od 12 do 18 miesięcy, choć ostatecznie zależy to zarówno od rodzaju wady zgryzu, stopnia jej zaawansowania oraz wieku pacjenta. Krótszy czas leczenia wynika z tego, że przezroczyste nakładki prostujące zęby Invisalign działają na wybrane, położone nieprawidłowo zęby, bez zmieniania pozycji pozostałych, ułożonych w łuku zębowym właściwie. Pierwsze efekty widoczne są zazwyczaj już po około trzech miesiącach użytkowania nakładek.

Twoje nierówne zęby są dla Ciebie kompleksem? Wstydzisz się uśmiechać, masz problemy z nawiązywaniem relacji? Wady zgryzu można wyleczyć! Zgłoś się do Baltic Ortho Clinic, a nasz specjalista przedstawi Ci wszystkie możliwości i korzyści, jakie dają nakładki Invsalign! Zapraszamy do kontaktu!

Oceń wpis

3.7 / 5. 83

Przeczytaj także