Bonding zębów – czym jest i jakie są efekty tego zabiegu?

Bonding zębów to zabieg, dzięki któremu można odzyskać piękny i promienny uśmiech. Ta nieinwazyjna metoda stomatologiczna cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród pacjentów, którzy chcą pożegnać się z drobnymi defektami i problemami z uzębieniem. Co to jest bonding i jakie efekty zapewnia? Podpowiadamy!

Bonding zębów – na czym polega?

Bonding zębów to technika kosmetyczna, która pozwala odbudować uśmiech. Polega na aplikacji specjalistycznego preparatu na powierzchnię zęba. Warstwa kompozytu żywicznego powinna być dopasowana kolorystycznie do naturalnego odcienia uzębienia pacjenta. W ten sposób można uzyskać estetyczne i zadowalające efekty.

Proces ten dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest oczyszczenie powierzchni zębów i ich higienizacja. Następnie stomatolog wykonuje wyciski zębów, dzięki którym jest w stanie zaproponować pacjentowi odpowiedni kształt uzębienia, najbardziej zbliżony do naturalnego. W kolejnym kroku lekarz nakłada na zęby preparat, który zwiększa przyczepność kompozytu do szkliwa i przykrywa go cienką warstwą kompozytu żywicznego. Całość utwardzana jest światłem lampy polimeryzacyjnej. Dzięki niemu odbudowane zęby są trwałe i niewrażliwe na codziennie uszkodzenia.

Kiedy zdecydować się na bonding? Jakie efekty daje?

Bonding zębów poleca się pacjentom, którzy borykają się z niewielkimi problemami z uzębieniem. Metoda ta pozwala zniwelować zniekształcenia zębów i odbudować złamane czy ukruszone zęby. Jest ponadto skuteczna w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu diastemy. Bonding to remedium nie tylko na uszkodzenia, ale również na przebarwienia. Co więcej, zabieg tej stosuje się również na martwe zęby. Dzięki kompozytowi nie wyróżniają się one na tle sąsiadujących zębów.

Czy bonding działa na krzywe zęby? W przypadku niewielkich krzywizn metoda ta może przynieść rewelacyjne efekty bez zakładania aparatu ortodontycznego. Zabieg ten w połączeniu z konturingiem zębów umożliwia wyrównanie uśmiechu i nadanie mu nowego, estetycznego kształtu.

Efekt przed i po bondingu jest widoczny gołym okiem. Pacjent może od razu cieszyć się nowym uśmiechem. Zabieg wykonywany jest na jednej wizycie, choć w bardziej skomplikowanych przypadkach może zostać podzielony na kilka dni. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Bonding zębów – ile się trzyma?

Zanim pacjenci wybiorą się na bonding, chcą dowiedzieć się, na jak długo wystarcza. Przez jaki czas utrzymuje się efekt? Zabieg trzeba powtarzać regularnie – materiał kompozytowy z czasem pokrywa się przebarwieniami, zużywa się. Trwałość zabiegu waha się w zależności od wielu różnych czynników. Zazwyczaj może przetrwać od 3 do 10 lat.

Aby jak najdłużej cieszyć się efektami, należy odpowiednio dbać o uzębienie. Trwałość bondingu zależy więc w dużym stopniu od tego, czy pacjent regularnie szczotkuje i nitkuje zęby. Dodatkowo na jego żywotność wpływ ma dieta pacjenta. Częste spożywanie produktów barwiących, takich jak kawa, czerwone wino, herbata czy przysmaków z dużą ilością kwasów i cukrów może znacząco osłabić materiał.

Czy każdy może skorzystać z bondingu? Jakie są przeciwwskazania?

Na zabieg może zdecydować się każdy pacjent, o ile ma zdrowie zęby. Czynnikami wykluczającymi wykonanie zabiegu są zmiany próchnicowe oraz choroby przyzębia i dziąseł. Przed bondingiem powinno się ponadto załagodzić stany zapalne oraz wyleczyć bruksizm.

Przed zabiegiem stomatolog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Dotyczy on nie tylko stanu uzębienia, ale również ogólnego stanu zdrowia. Nie należy ukrywać żadnych dolegliwości, aby zminimalizować wystąpienie efektów ubocznych.

Ile kosztuje bonding zębów?

Kwestia, która nurtuje osoby zainteresowane bondingiem zębów to cena zabiegu. Ile trzeba zapłacić za nowy uśmiech? Cena za odbudowę jednego zęba waha się w przedziale od 700 do 1000 zł. Dokładna kwota zależy od obszerności ubytków i czasu, który trzeba poświęcić na ich naprawę.

Na pierwszy rzut oka cena bondingu może wydawać się wysoka, szczególnie jeśli pacjent chce wykonać zabieg na kilku zębach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to rozwiązanie nieinwazyjne, bezbolesne i bardzo szybkie. Pacjent zyskuje nowy uśmiech na jednej wizycie, nie musi borykać się z dyskomfortem. W porównaniu z innymi metodami estetycznymi, zabieg wypada bardzo dobrze zarówno pod względem wygody, jak i ceny.

Gdzie zrobić bonding zębów w Gdyni? Pacjenci poszukujący dobrej kliniki stomatologicznej w Trójmieście powinni zapoznać się z ofertą Baltic Ortho Clinic. Za wyborem naszej placówki przemawia indywidualne podejście do każdego przypadku, wykorzystanie najnowocześniejszych technologii oraz najwyższa jakość i długa żywotność przeprowadzonych zabiegów. Co więcej, bonding w Gdyni wykonujemy w bardzo konkurencyjnej cenie. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń wpis

0 / 5. 0