Spis treści
Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która skupia się na diagnostyce, profilaktyce i leczeniu wad zgryzu. Nieprawidłowości w ułożeniu zębów wpływają negatywnie nie tylko na estetykę uśmiechu, lecz także na gryzienie, oddychanie i mówienie. Dowiedz się, czym zajmuje się ortodonta i kiedy warto wybrać się na wizytę do tego specjalisty.
Kim jest ortodonta?
Ortodonta jest lekarzem stomatologii, który zajmuje się kompleksowym leczeniem i profilaktyką wad zgryzu. Specjalizuje się w korygowaniu wad szczękowo-twarzowych. Ogólnie można spotkać się z przeświadczeniem, że ortodonta odpowiada wyłącznie za estetykę uśmiechu. Zakres jego usług jest jednak o wiele szerszy. Lekarz podejmuje się leczenia nieprawidłowości w budowie zgryzu, które mogą rzutować na nieestetyczny wygląd całej twarzy, utrudniać żucie, oddychanie czy nawet mówienie.
Krzywe zęby to nie tylko problem natury estetycznej. Ich nieprawidłowe ułożenie wpływa na niedostateczną higienę. Zalegające w zakamarkach zanieczyszczenia i bakterie po czasie przeradzają się w próchnicę. Niewłaściwe ustawienie zębów prowadzi do zaburzenia funkcji mięśni żwaczy, które objawiają się bólami głowy, karku czy pleców. Co więcej, wady zgryzu obejmują również takie nieprawidłowości jak bruksizm, które skutkują ścieraniem się zębów oraz zmianą proporcji twarzy.
Czym dokładnie zajmuje się ortodonta? Co robi ten specjalista?
Do obowiązków ortodonty należy: diagnostyka, profilaktyka i leczenie wszelkich nieprawidłowości, które pojawiły się lub pojawią się w najbliższym czasie u pacjenta, jeśli ten nie podejmie leczenia. Specjalista pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Leczeniu ortodontycznemu poddaje się:
- wady poprzeczne – zgryz krzyżowy i przewieszony,
- wady pionowe – zgryz głęboki i zgryz otwarty,
- wady pośrodkowe – tyłozgryz i przodozgryz.
Ortodonta stosuje różne formy metody korekcji, najczęściej aparaty ortodontyczne (stałe, ruchome) lub niewidoczne nakładki Invisalign, które cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. W bardziej skomplikowanych przypadkach, potrzebne jest wsparcie chirurga szczękowego.
Kiedy warto umówić się na wizytę u ortodonty?
Zazwyczaj impulsem do odwiedzenia ortodonty jest estetyka uśmiechu – chęć posiadania pięknych i równych zębów. Wady zgryzu nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Chrapanie, niedomykanie ust, oddychanie przez usta, przerwy pomiędzy zębami, trudności w żuciu i przełykaniu pokarmu czy wyraźnie starte zęby. To wszystko objawy kwalifikujące do wizyty u ortodonty.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego ortodontę warto odwiedzić już z kilkuletnim dzieckiem. To nie prawda, że leczenie zgryzu można zacząć dopiero po pojawieniu się zębów stałych. Im wcześniej podejmie się kroki, tym mniejsze ryzyko nieprawidłowości w szczęce lub żuchwie w późniejszym czasie. Jeśli przez lata uważałeś, że z Twoim zgryzem jest wszystko w porządku, wybierz się na wizytę profilaktyczną, aby wyeliminować potrzebę noszenia aparatu. Ortodonta w Gdyni pomoże zweryfikować, czy nie borykasz się z zaburzeniami w obrębie szczęki i żuchwy, które mogą rzutować na Twoje codzienne życie.
Jak wygląda wizyta w klinice ortodontycznej?
Na pierwszej wizycie w klinice ortodontycznej specjalista zapoznaje się z jamą ustną pacjenta. Zwraca uwagę na ustawienie zębów, pracę języka, proporcje twarzy czy działanie mięśni żuchwy. Ortodonta skupia się nie tylko na problemie, lecz także jego przyczynie. Tylko w taki sposób można wyeliminować prawdopodobieństwo nawrotu wady. Następnie lekarz kieruje pacjenta na zdjęcie RTG zębów, które pokazuje faktyczny stan uzębienia i kości twarzy.
Pierwsza wizyta ma charakter konsultacyjny. Specjalista informuje pacjenta o planie leczenia. Jeśli wada zgryzu jest bardzo skomplikowana, rozpoczęcie leczenia może nieco wydłużyć się w czasie. Zazwyczaj jednak założenie aparatu stałego czy nakładek, następuje już na drugiej wizycie.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty nie wymaga specjalnego przygotowania. Najważniejsze jest to, by pacjent zadbał odpowiednio o higienę jamy ustnej. Resztki jedzenia czy inne zanieczyszczenia mogą utrudnić przeprowadzenie oględzin. Po drugie, jeśli posiada się wykonane niedawno RTG zębów, należy wziąć je ze sobą na wizytę. Po trzecie, aby nie odwlekać w czasie rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, warto wcześniej zadbać o stan zębów. Mowa tutaj o uzupełnieniu ubytków i wyleczeniu innych chorób dotyczących uzębienia. Leczenie zębów z założonym aparatem stałym bywa skomplikowane i czasochłonne.
Oceń wpis
0 / 5. 0