Leczenie ortodontyczne – dlaczego trzeba leczyć wady zgryzu?

pacjentka korzystająca z aparatu nakładkowego

Wbrew stereotypowym opiniom, wady zgryzu nie są wyłącznie problemem estetycznym. Nieleczone mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje – i to nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także całego organizmu. Dlatego tak ważne jest wdrożone jak najszybciej leczenie ortodontyczne, dzięki któremu można uchronić się przed przykrymi konsekwencjami wad zgryzu. W naszej Baltic Ortho Clinic proponujemy pacjentom leczenie ortodontyczne z zastosowaniem nakładek Invisalign – krótsze, komfortowe i skuteczne!

Wady zgryzu to szeroka grupa zaburzeń w anatomicznej budowie i funkcjonowaniu narządu żucia. Najczęściej wady zgryzu obejmują zęby i łuki zębowe, ale czasami dotyczą także podniebienia, języka i innych struktur anatomicznych twarzoczaszki. W praktyce stomatologicznej wyróżnia się kilkanaście różnych rodzajów wad zgryzu, w tym tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenia zębów oraz diastemę.

W stereotypowych opiniach wady zgryzu to problem wyłącznie natury estetycznej – pacjenci nie decydują się na leczenie ortodontyczne, bo twierdzą, że „krzywe zęby” nie mają wpływu na ich zdrowie. Takie myślenie to zasadniczy błąd! Wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, i to nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także tkanek i narządów, które w pierwszej chwili trudno jest powiązać z zębami, np. kręgosłupa albo układu pokarmowego.

Leczenie ortodontyczne – dla pięknego uśmiechu

Wady zgryzu mają duży wpływ na życie osobiste oraz zawodowe. Zaburzają one estetykę wyglądu, powodując kompleksy i zaniżoną samoocenę, utrudniając nawiązywanie kontaktów, wywołując wycofanie społeczne i towarzyskie. Osoby z widocznymi wadami zgryzu wstydzą się odzywać w towarzystwie, mają problemy ze swobodnym uśmiechaniem się, a nawet spożywaniem posiłków. W efekcie unikają spotkań, stają się wyobcowane i wycofane. Jest to szczególnie problematyczne u dzieci, u których czynniki estetyczne mogą błyskawicznie doprowadzić do złego odbioru przez rówieśników, a w konsekwencji – do kompleksów. Wdrożone w porę leczenie ortodontyczne pozwala uniknąć tego typu przykrych skutków.

Skutki nieleczonych wad zgryzu w obrębie jamy ustnej

Leczenie ortodontyczne to jednak troska nie tylko o aparycję, ale przede wszystkim o zdrowie. Otóż wady zgryzu w znacznym stopniu utrudniają, a nawet uniemożliwiają prawidłową higienę jamy ustnej. Krzywe, stłoczone zęby trudno jest dokładnie wyszczotkować, niekiedy nie ma możliwości zastosowania nici dentystycznej albo szczoteczki międzyzębowej – a stąd już prosta droga do próchnicy oraz chorób przyzębia. Mało tego, nieprawidłowe ułożenie zębów w łukach zębowych niekiedy utrudnia przeprowadzenie nawet prostego leczenia zachowawczego – stomatolog ma problem z opracowaniem i wypełnieniem ubytków.

Do innych możliwych konsekwencji nieleczonych wad zgryzu zalicza się:

  • nieprawidłowa paca stawów skroniowo-żuchwowych, ich nadmierne obciążenie, a w efekcie – choroba okluzyjna,
  • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych dziąseł i paradontozy,
  • szybsze ścieranie się zębów, uszkodzenia szkliwa, częstsze pękanie zębów, ukruszenia i złamania zębów,
  • powtarzające się przewlekłe urazy mechaniczne błon śluzowych jamy ustnej wynikające np. z obcierania śluzówki przez nieprawidłowo ułożone zęby.

Leczenie ortodontyczne dla zdrowia całego organizmu

Warto mieć świadomość, że nieleczone wady zgryzu mogą odbijać się także na samopoczuciu ogólnym oraz zdrowiu całego organizmu. Badania i obserwacje dowiodły, że nieprawidłowości w ułożeniu zębów, związane z tym parafunkcje i przeciążenia m.in. w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni twarzy mogą być przyczyną bólów głowy, oczu, szyi i karku. Nieprawidłowy zgryz rzutuje na cały układ kostno-stawowy organizmu i może skutkować bólami kręgosłupa. Spowodowane wadami zgryzu trudności w normalnym odgryzaniu i żuciu pokarmów mogą powodować z kolei problemy ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia i dolegliwości żołądkowe.

Leczenie ortodontyczne u osób z wadami zgryzu nie powinno być traktowane jako możliwość, ale jako konieczność. Pozwala ono nie tylko pozbyć się kompleksów związanych z nieestetycznym wyglądem uśmiechu, ale także zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań ze strony kręgosłupa czy żołądka. Warto pamiętać, że współczesne leczenie ortodontyczne nie musi się już wiązać z dość uciążliwym noszeniem tradycyjnego, metalowego aparatu, łączącym się z tym dyskomfortem, koniecznością częstych wizyt kontrolnych u dentysty itp. Obecnie leczenie wad zgryzu u pacjentów w każdym wielu można prowadzić z zastosowaniem przezroczystych nakładek Invisalign, które zapewniają porównywalną skuteczność terapii przy o wiele krótszym czasie leczenia i zdecydowanie większym komforcie pacjenta.

Leczenie ortodontyczne systemem Invisalign to główna specjalność naszej Baltic Ortho Clinic. Zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę – począwszy od diagnostyki, przez zaplanowanie leczenia, jego stałe prowadzenie i kontrolę efektów. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak dzięki Invisalign możesz odzyskać piękny uśmiech!

Oceń wpis

5 / 5. 1