Wbrew stereotypowym opiniom, wady zgryzu nie są wyłącznie problemem estetycznym. Nieleczone mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje – i to nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także całego organizmu. Dlatego tak ważne jest wdrożone jak najszybciej leczenie ortodontyczne, dzięki któremu można uchronić się przed przykrymi konsekwencjami wad zgryzu. W naszej Baltic Ortho Clinic proponujemy pacjentom leczenie ortodontyczne z zastosowaniem nakładek Invisalign – krótsze, komfortowe i skuteczne!

Wady zgryzu to szeroka grupa zaburzeń w anatomicznej budowie i funkcjonowaniu narządu żucia. Najczęściej wady zgryzu obejmują zęby i łuki zębowe, ale czasami dotyczą także podniebienia, języka i innych struktur anatomicznych twarzoczaszki. W praktyce stomatologicznej wyróżnia się kilkanaście różnych rodzajów wad zgryzu, w tym tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenia zębów oraz diastemę.

W stereotypowych opiniach wady zgryzu to problem wyłącznie natury estetycznej – pacjenci nie decydują się na leczenie ortodontyczne, bo twierdzą, że „krzywe zęby” nie mają wpływu na ich zdrowie. Takie myślenie to zasadniczy błąd! Wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, i to nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także tkanek i narządów, które w pierwszej chwili trudno jest powiązać z zębami, np. kręgosłupa albo układu pokarmowego.

Leczenie ortodontyczne – dla pięknego uśmiechu

Wady zgryzu mają duży wpływ na życie osobiste oraz zawodowe. Zaburzają one estetykę wyglądu, powodując kompleksy i zaniżoną samoocenę, utrudniając nawiązywanie kontaktów, wywołując wycofanie społeczne i towarzyskie. Osoby z widocznymi wadami zgryzu wstydzą się odzywać w towarzystwie, mają problemy ze swobodnym uśmiechaniem się, a nawet spożywaniem posiłków. W efekcie unikają spotkań, stają się wyobcowane i wycofane. Jest to szczególnie problematyczne u dzieci, u których czynniki estetyczne mogą błyskawicznie doprowadzić do złego odbioru przez rówieśników, a w konsekwencji – do kompleksów. Wdrożone w porę leczenie ortodontyczne pozwala uniknąć tego typu przykrych skutków.

Skutki nieleczonych wad zgryzu w obrębie jamy ustnej

Leczenie ortodontyczne to jednak troska nie tylko o aparycję, ale przede wszystkim o zdrowie. Otóż wady zgryzu w znacznym stopniu utrudniają, a nawet uniemożliwiają prawidłową higienę jamy ustnej. Krzywe, stłoczone zęby trudno jest dokładnie wyszczotkować, niekiedy nie ma możliwości zastosowania nici dentystycznej albo szczoteczki międzyzębowej – a stąd już prosta droga do próchnicy oraz chorób przyzębia. Mało tego, nieprawidłowe ułożenie zębów w łukach zębowych niekiedy utrudnia przeprowadzenie nawet prostego leczenia zachowawczego – stomatolog ma problem z opracowaniem i wypełnieniem ubytków.

Do innych możliwych konsekwencji nieleczonych wad zgryzu zalicza się:

Leczenie ortodontyczne dla zdrowia całego organizmu

Warto mieć świadomość, że nieleczone wady zgryzu mogą odbijać się także na samopoczuciu ogólnym oraz zdrowiu całego organizmu. Badania i obserwacje dowiodły, że nieprawidłowości w ułożeniu zębów, związane z tym parafunkcje i przeciążenia m.in. w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni twarzy mogą być przyczyną bólów głowy, oczu, szyi i karku. Nieprawidłowy zgryz rzutuje na cały układ kostno-stawowy organizmu i może skutkować bólami kręgosłupa. Spowodowane wadami zgryzu trudności w normalnym odgryzaniu i żuciu pokarmów mogą powodować z kolei problemy ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia i dolegliwości żołądkowe.

Leczenie ortodontyczne u osób z wadami zgryzu nie powinno być traktowane jako możliwość, ale jako konieczność. Pozwala ono nie tylko pozbyć się kompleksów związanych z nieestetycznym wyglądem uśmiechu, ale także zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań ze strony kręgosłupa czy żołądka. Warto pamiętać, że współczesne leczenie ortodontyczne nie musi się już wiązać z dość uciążliwym noszeniem tradycyjnego, metalowego aparatu, łączącym się z tym dyskomfortem, koniecznością częstych wizyt kontrolnych u dentysty itp. Obecnie leczenie wad zgryzu u pacjentów w każdym wielu można prowadzić z zastosowaniem przezroczystych nakładek Invisalign, które zapewniają porównywalną skuteczność terapii przy o wiele krótszym czasie leczenia i zdecydowanie większym komforcie pacjenta.

Leczenie ortodontyczne systemem Invisalign to główna specjalność naszej Baltic Ortho Clinic. Zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę – począwszy od diagnostyki, przez zaplanowanie leczenia, jego stałe prowadzenie i kontrolę efektów. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak dzięki Invisalign możesz odzyskać piękny uśmiech!

Oceń wpis

0 / 5. 0

Jedna odpowiedź