Spis treści
Piękne i zdrowe zęby są nie tylko oznaką zdrowia, ale także elementem, który wpływa na samopoczucie i pewność siebie. W poszukiwaniu doskonałego uśmiechu coraz więcej osób decyduje się na licówki kompozytowe. Z poniższej lektury dowiesz się, czym są, jakie mają zalety i wady, a także kiedy warto się na nie zdecydować.
Co to jest licówka kompozytowa?
Licówki kompozytowe składają się z syntetycznego materiału, który zawiera żywicę oraz drobne cząsteczki ceramiki lub szkła. Kompozyt ten jest dostępny w różnych kolorach, co umożliwia dopasowanie do naturalnego koloru zębów pacjenta. Proces aplikacji licówek kompozytowych jest znacznie mniej inwazyjny niż w przypadku licówek porcelanowych, co polega na minimalnym oszlifowaniu powierzchni zębów, aby stworzyć miejsce na cienką warstwę kompozytu. Ile trzymają się licówki kompozytowe? Zwykle ich trwałość ocenia się na 2–3 lata.
Czym charakteryzują się licówki kompozytowe?
Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to wyróżnia się wysokim poziomem elastyczności. Licówki kompozytowe są cieńsze od tradycyjnych licówek porcelanowych, co oznacza, że minimalnie obciążają strukturę zęba. Ich struktura jest jednakowa z materiałem stosowanym do wypełniania ubytków. Ponadto, ze względu na elastyczność, licówki kompozytowe mogą być łatwiejsze w dopasowaniu do powierzchni zęba. Dla pacjenta oznacza to mniej bolesny zabieg, który często jest wykonywany bez znieczulenia.
Poza tym licówka kompozytowa daje efekt maskowania przebarwień, wyrównywania powierzchni zębów i rozjaśniania ich. Sprawdzają się też w przypadku niwelowania niepożądanej rotacji zębów.
Jakie są rodzaje licówek?
Oczywiście licówka kompozytowa nie jest jedynym rodzajem korekcji uśmiechu. Oprócz nich stomatologia oferuje również licówki:
- porcelanowe;
- ceramiczne;
- pełnoceramiczne;
- akrylowe.
Jeśli porównać popularne licówki kompozytowe a porcelanowe, te drugie są uważane za najtrwalsze na rynku. Jednocześnie są też dużo droższe od odpowiedników kompozytowych. Z tego powodu nie każdy pozwala sobie na takie rozwiązanie.
W jakich sytuacjach zakłada się licówki kompozytowe?
Można zauważyć, że licówki kompozytowe korygują ogólny wygląd zębów przez poprawę ich koloru i powierzchni. Są skutecznym rozwiązaniem w takich sytuacjach jak:
- Poprawa kształtu zębów. Jeśli zęby są nierówne, krótkie, lub mają nieproporcjonalny kształt, licówki kompozytowe na krzywe zęby mogą pomóc w dostosowaniu ich kształtu do harmonijnego uśmiechu.
- Korekta koloru zębów. Licówki kompozytowe są w różnych odcieniach, które można dopasować do koloru zębów. Umożliwiają więc rozjaśnienie uśmiechu do pożądanego odcienia.
- Naprawa drobnych uszkodzeń. Licówki kompozytowe są doskonałym rozwiązaniem do zakrycia niewielkich ubytków w zębach, takich jak powierzchniowe zmiany lub nadmierny zużycie.
- Wydłużenie i licowanie. Zgodnie z nazwą, stosowanie licówek kompozytowych zapewnia wyrównanie lica uzębienia. Poza tym mogą być zastosowane do wydłużenia zębów, jeśli doszło np. do ukruszenia.
- Naprawa poważnych wad. Nie ma przeciwwskazań, by licówka była nałożona na martwego zęba. To często jeden z najtańszych ratunków w tej sytuacji.
Zalety licówek kompozytowych
Wiele czynników sprawia, że pacjenci sięgają po licówki kompozytowe. Cena to jeden z nich. Są one jednym z najtańszych sposobów na korekcję zębów. Zwykle cena za jedną licówkę kompozytową waha się w przedziale 200–350 zł. W porównaniu do innych wariantów są kilkukrotnie tańsze.
Oprócz kosztów licówka kompozytowa ma następujące zalety:
- Mniejsza inwazyjność. W przeciwieństwie do tradycyjnych licówek, licówki kompozytowe nie wymagają znacznego oszlifowania zębów.
- Szybkie efekty. Zabieg nakładania licówek kompozytowych może być zakończony w ciągu jednej wizyty u stomatologa, co oznacza natychmiastowe efekty.
- Naturalny wygląd. Materiał kompozytowy dobrze imituje naturalny kolor i teksturę zębów, co sprawia, że uśmiech wygląda naturalnie i atrakcyjnie.
Czy licówki to zawsze dobry pomysł?
Czy zawsze warto stosować licówki kompozytowe? Są pewne sytuacje, w których nie jest to wskazane. W przypadku zbyt dużych ubytków w zębach może być konieczne bardziej zaawansowane leczenie, takie jak korony lub mosty. Silne przebarwienia, które nie poddają się tradycyjnemu wybielaniu, mogą również wymagać innych zabiegów.
Dodatkowo licówki te zakładane są jedynie na zęby 1-4. Dlaczego? Trzonowce odpowiadają za przeżywanie pożywianie i rozdrabnianie go bez względu na twardość. Dlatego są narażone na mocne ścieranie. Tu widoczne są wady licówek kompozytowych, które nie są tak odporne na uszkodzenia i na zębach trzonowych szybko mogłyby ulec zniszczeniu.
Jak nakłada się licówki kompozytowe?
Proces nakładania licówek kompozytowych jest na tyle prosty, że może zostać wykonany na jednej wizycie. Stomatolog w pierwszej kolejności dokonuje gruntownej oceny zęba, by wychwycić i wyleczyć wszystkie ubytki czy zalążki próchnicy. W kolejnym etapie wykonuje się dokładne oczyszczanie powierzchni przez piaskowanie i skaling. Ząb jest izolowany od śliny pacjenta a wierzchnia warstwa wytrawiana kwasem.
A jak właściwie zakłada się licówki kompozytowe? Dentysta aplikuje bond służący jako spoiwo szkliwa i kompozytu. W kolejnych krokach nakłada poszczególne warstwy kompozytu aż do uzyskania optymalnego rezultatu. Kompozyt jest utwardzany po dokładnym uformowaniu.
Licówki kompozytowe a bonding zębów
Niektórzy zastanawiają się, czy licówka kompozytowa a bonding obejmują ten sam proces. Bonding polega na aplikacji kompozytu na ząb w celu korekcji drobnych wad, takich jak niewielkie przebarwienia czy nierówności. Jest to szybki i nieinwazyjny zabieg, który może być przeprowadzony w jednej wizycie. Z kolei licówki kompozytowe to bardziej zaawansowana procedura, która obejmuje nakładanie kompozytu na całą przednią powierzchnię zęba. Jest to trwalsze i nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie, które daje świetne efekty.
Podsumowując, licówki kompozytowe to atrakcyjna opcja dla osób, które pragną poprawić wygląd swojego uśmiechu. Jak o nie dbać? Należy co najmniej 2 razy dziennie dokładnie szczotkować zęby, czyścić je nicią dentystyczną i po posiłkach płukać płynem. Warto pamiętać, że zachowanie pięknego uśmiechu wymaga regularnej pielęgnacji i wizyt kontrolnych u dentysty, które pomogą utrzymać efekty długofalowo.
Oceń wpis
4.3 / 5. 13